Dukelská 1346, Příbor
724 615 019
info@skolagaudi.cz

Bc. Jana Stránská

Svobodná demokratická škola Gaudi

email: jana.stranska@skolagaudi.cz

Proč Gaudi a jaká je zde moje role?

Už když měl náš prvorozený syn 2 roky, lámali jsme si s manželem hlavu nad tím, kam ho jednou dáme do školy. Začala jsem studovat informace ohledně domácího vzdělávání dětí a nadchla mě myšlenka svobodných škol. Když jsem v roce 2017 uviděla výzvu Hanky, že hledá lidi, kteří by s ní založili svobodnou demokratickou školu tady na Novojičínsku, nadšeně jsem se k ní přidala. 🙂

A proč Gaudi? Protože z vlastní zkušenosti moc dobře vím, jak efektivně se dokáže člověk něco naučit, pokud tak činí ze své vlastní vnitřní motivace. Protože chci, aby se (nejen) moje děti učily ve škole především přemýšlet a ne jen slepě biflovat. Protože chci, aby z dětí vyrostli sebe-vědomí jedinci, kteří budou v životě dělat to, co je bude činit šťastnými. Protože věřím v jejich přirozenou touhu a potřebu se učit. Protože stejně tak, jako se naše děti naučily chodit, nebo mluvit, naučí se i to, co budou ve svém životě potřebovat.

Momentálně je moje role v Gaudi taková, že dělám, co je potřeba. V současné době je to hlavně administrativní práce, správa webových stránek, sociální média a také působím jako hlavní školní zaklínač a přivolávač všeho dobrého. 🙂

Ráda bych dětem v Gaudi ukázala, jaké to je, žít v souladu a s láskou k přírodě i zvířatům. Ukázala jim základy permakultury, ekologie, chovu zvířat i to, jak být v této době alespoň částečně soběstačnými. A protože nejlépe se něco naučíme praxí, všechny Gaudi děti velice rádi přivítáme na našem statku v Petřvaldu, kde můžou nahlédnout „pod pokličku“ (nejen) chovu koz a zpracování mléka v naší minimlékárně.

Vzdělání a studium

Po gymnáziu jsem nastoupila na Pedagogickou fakultu TUL – obor Český jazyk a Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání. Po první praxi mě ale touha stát se pedagogem opustila, a tak jsem přešla na obor Filologie (Český jazyk se zaměřením na marketing a média), který jsem také úspěšně absolvovala.

Profesní zkušenosti

Už během studia na VŠ jsem si vyzkoušela řadu brigád – od operátora call centra, po administrativní práci pro portál Heuréka.cz . Působila jsem také mnoho let jako skautská vedoucí, vedoucí dětských táborů a vedla jsem různé zájmové kroužky pro děti. Po studiu na VŠ jsem se živila především jako copywriter a redaktor.

Zájmy a další zkušenosti

Jsem především máma tří úžasných dětí, vášnivá chovatelka zvířat a milovnice přírody, propagátorka zdravého životního stylu a kontaktního rodičovství. Jsem docela „akční“ žena, která má hodně zájmu a v hlavě spoustu plánů, které se nebojí realizovat :-). Vždyť kdo by ještě před 3 lety řekl, že budu jednou zakládat základní školu… A vida, už je to tady! 🙂 Naše škola Gaudi se stala mou nedílnou součástí a mou velkou vášní. Jsem neskutečně vděčná, že se můžu podílet na něčem tak skvělém, potřebném a obohacujícím.

Mou další obrovskou vášní je cesta k soběstačnosti. S manželem jsme v roce 2018 koupili statek, který postupně rekonstruujeme. Chováme kozy, pastevní prasátka, drůbež a v letošním roce bychom rádi otevřeli vlastní faremní minisýrárnu. Doma si vyrábím vše, co jde – od pečiva, přes kosmetiku, až po sýry nebo jogurty. Ráda si přečtu dobrou knihu (k čemuž se asi pořádně zase dostanu až v důchodu 🙂 ), miluju také večerní posezení u kytary se svým mužem a obohacující debaty s našimi přáteli.

Věřím v přirozenou touhu a potřebu se učit. Protože stejně tak, jako se naše děti naučily chodit, nebo mluvit, naučí se i to, co budou ve svém životě potřebovat.