Ostravská 77, Příbor
704 974 512
info@skolagaudi.cz

Bc. Jana Stránská

Svobodná demokratická škola Gaudi

Proč Gaudi a jaká je zde moje role?

Už když měl náš prvorozený syn 2 roky, lámali jsme si s manželem hlavu nad tím, kam ho jednou dáme do školy. Začala jsem studovat informace ohledně domácího vzdělávání dětí a nadchla mě myšlenka svobodných škol. Když jsem v roce 2017 uviděla výzvu Hanky, že hledá lidi, kteří by s ní založili svobodnou demokratickou školu tady na Novojičínsku, nadšeně jsem se k ní přidala. 🙂

A proč Gaudi? Protože z vlastní zkušenosti moc dobře vím, jak efektivně se dokáže člověk něco naučit, pokud tak činí ze své vlastní vnitřní motivace. Protože chci, aby se (nejen) moje děti učily ve škole především přemýšlet a ne jen slepě biflovat. Protože chci, aby z dětí vyrostli sebe-vědomí jedinci, kteří budou v životě dělat to, co je bude činit šťastnými. Protože věřím v jejich přirozenou touhu a potřebu se učit. Protože stejně tak, jako se naše děti naučily chodit, nebo mluvit, naučí se i to, co budou ve svém životě potřebovat.

V Gaudi mám na starosti především administrativu, finanční záležitosti, strategické plánování a celkový rozvoj školy, správu webových i fb stránek. Snažím se zkrátka pomoci tam, kde cítím, že je to potřeba a hlavně, kde to bude ku prospěchu. Jsem velmi vděčná, že mohu být součástí školy, ve které mohou svobodně růst nejen děti, ale i dospělí.

Vzdělání a studium

Po gymnáziu jsem nastoupila na Pedagogickou fakultu TUL – obor Český jazyk a Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání. Po první praxi mě ale touha stát se pedagogem opustila, a tak jsem přešla na obor Filologie (Český jazyk se zaměřením na marketing a média), který jsem také úspěšně absolvovala.

Profesní zkušenosti

Už během studia na VŠ jsem si vyzkoušela řadu brigád – od operátora call centra, po administrativní práci pro portál Heuréka.cz . Působila jsem také mnoho let jako skautská vedoucí, vedoucí dětských táborů a vedla jsem různé zájmové kroužky pro děti. Po studiu na VŠ jsem se živila především jako copywriter a redaktor. Během rodičovské dovolené jsem se také začala zajímat o on-line marketing.

Zájmy a další zkušenosti

Jsem především máma tří úžasných dětí, které jsou mými největšími učiteli a myslím si, že rodičovství je tím nejlepším osobnostním rozvojem, jaký může člověk zažít.

Mou další obrovskou vášní je cesta k soběstačnosti. S manželem jsme v roce 2018 koupili statek, který postupně rekonstruujeme. Chováme kozy, pastevní prasátka, drůbež a pěstujeme si vlastní zeleninu a ovoce. Snažíme se zkrátka doma vyrobit vše, co jde – od pečiva, přes kosmetiku, až po sýry nebo jogurty. Dále miluji putování přírodou na koňském hřbetu (čímž se mi splnil můj celoživotní sen), večerní posezení u kytary a setkávání s přáteli.

Věřím v přirozenou touhu a potřebu se učit. Protože stejně tak, jako se naše děti naučily chodit, nebo mluvit, naučí se i to, co budou ve svém životě potřebovat.