Ostravská 77, Příbor
704 974 512
info@skolagaudi.cz

Drahomíra Škrobánková

Svobodná demokratická škola Gaudi

Proč Gaudi a jaká je zde moje role

Gaudi je pro mě další životní etapou. Před nějakou dobou jsem si uvědomila, že mě události v mém životě postupně zavály někam, kde se už necítím dobře a potřebuji jít jinudy. Dělat smysluplnou práci, kde není zaměření na výkon a peníze. 

A u rozvoje dětí ten smysl vidím. Když jde o vzdělávání bez tlaku, bez srovnávání, kde se děti učí svým tempem, a kde mohou být dětmi, je to radost. V Gaudi toto vidím. Mojí rolí zde bude dělat asistenta pedagoga. 

Vzdělání a profesní zkušenosti 

Při rozhodování, kudy se bude ubírat můj život po základní škole, jsem se rozhodovala mezi pedagogickou školou a zemědělskou. Dva směry, ke kterým jsem tíhla. Z obavy, že nemám dostatek potřebného hudebního nadání, jsem se nakonec rozhodla jít cestou přírody a absolvovala střední zemědělskou školu v Opavě, završenou maturitní zkouškou. Krátce jsem poté pracovala po dobu řepné kampaně v cukrovaru jako chemik v laboratoři. Už na škole jsem viděla, že to v současném zemědělství nefunguje vždy tak, jak to já cítím správné a nakonec jsem nepokračovala v profesním životě touto cestou a osud mě zavál do dopravní firmy. Tam jsem 13 let pracovala jako dispečer dopravy a během té doby jsem se přestěhovala do jiného okresu, vdala se a narodili se nám s manželem dva kluci plní energie. V práci jsem se naučila jisté svobodě v rozhodování, každý den byl nový a jiný než ten předešlý. Bylo to velmi pestré, ale taky náročné skloubit se dvěma malými dětmi a dojížděním. Postupně se změnily priority a já si díky dětem uvědomila, že to není život, který chci dál žít a potřebuji udělat radikální změnu. Po přestřižení pomyslné pupeční šňůry od firmy, kde jsem strávila kus života, jsem se přihlásila na akreditovaný kurz na asistenta pedagoga a složila potřebnou zkoušku. Na krátkou chvíli jsem si zkusila i práci ve skladu výrobního podniku, ale srdce mě táhlo stále směrem k práci s dětmi. V tu dobu jsem našla nabídku v Gaudi a bylo rozhodnuto, že to musím zkusit. A vyšlo to, takže se teď těším na vše, co je přede mnou. Na výzvy, těžké začátky i radosti, protože to vše je součást mé cesty. 

Zájmy a další zkušenosti

Nejvíc času trávím se svou rodinou, která je i mým největším zájmem. Vyrostla jsem na vesnici obklopená přírodou a zvířaty, a i teď s rodinou máme to štěstí, že bydlíme na hranici CHKO a do přírody to máme pár kroků. Bez ní si neumím své fungování představit. Procházky a výlety v okolí patří k našim pravidelným činnostem. Stejně jako pořádání akcí pro přátele s dětmi. Z podzimního lampionového průvodu se stala každoroční tradice, k tomu přidáváme různé menší či větší akce k příležitostí pálení čarodějnic, dne dětí, dne Země a jiné. Rádi doma s dětmi tvoříme ze všeho možného a staráme se společně o velkou zahradu. Mezi nedílnou součást mé osoby patří vždy i psí parťák. Se současnou čtyřnohou kamarádkou uvažuji o canisterapii. Když zbývá čas, tak ho věnuji pohybu, knihám a hudbě.