Ostravská 77, Příbor
704 974 512
info@skolagaudi.cz

Markéta Blaťáková

Svobodná demokratická škola Gaudi

Proč právě Gaudi a jaké je zde moje role

Ve 3. ročníku mého studia na Ostravské univerzitě jsem dospěla do stádia, že chci studium na univerzitě ukončit. K tomuto rozhodnutí jsem dospěla po návštěvě různých základních škol. Postupem času se ale mé rozhodnutí změnilo. Zejména díky vyprávění mého spolužáka o alternativní škole, kterou poznal. Dlouho jsem návštěvu této školy odkládala. Když jsem tuto školu navštívila, tak jsem se ve školství našla. Tato škola mě nadchla. Strávila jsem na ní všechny povinné praxe, které jsme museli v rámci studia splnit. Dále také mnoho dalších dní. Všechny tyto návštěvy mě utvrdily v tom, že chci pracovat v alternativní škole.

Na začátku posledního roku studia jsem přemýšlela, zda bych nechtěla být pravidelnou součástí jiné školy. V době mého přemýšlení se objevil inzerát od Gaudi. Po první návštěvě Gaudi jsem se stala její součástí.

Mým úkolem v Gaudi je trávit čas s dětmi. V Gaudi se se všemi potkávám jeden den v týdnu. Dětem nabízím lekce týkající se dramatické a divadelní výchovy, dějepisu, zeměpisu a další podle zájmu dětí.

Vzdělání a studium

Aktuálně jsem studentkou 5. ročníku Ostravské univerzity oboru Učitelství 1. stupeň Základních škol. Zde se mi dostalo přehledu o dramatické výchově, kterou budu využívat v praxi. Dále také o Hejného metodě.

Jsem velmi vděčná za možnost strávit mnou sedmitýdenní na praxi na Základní škole Labyrint. Tato praxe pro mě bylo přínosnější než studium na univerzitě.

Ve škole je pro mě nejdůležitější svoboda, důvěra a možnost volby. Věřím, že si děti najdou cestu ke všemu, co budou v životě potřebovat.

Profesní zkušenosti

V rámci studia jsme navštívili spoustu základních škol. Většina těchto praxí pro mě byla spíše negativní.

Zúčastnila jsme se dvou přednášek paní Jany Nováčkové. Tyto přednášky byli pro jako pro začínajícího učitele velmi inspirativní. Paní Nováčková je spoluautorkou konceptu Respektovat a být respektován. Tohoto kurzu bych se v budoucnu chtěla zúčastnit.

Zájmy a další zkušenosti

Mým největším zájmem jsou děti. Zatím ještě nemáme své vlastní děti. Mou velkou inspirací je má sestra a bratr od přítele. Velmi ráda nechávám děti plánovat náš společný čas.

Další koníček mám společný s přítelem. Velmi rádi fotografujeme přírodu, létáme s kvadrokoptérou, kterou také natáčíme.

Naším dalším společným koníčkem je starost o naše dvě zvířátka a akvárium.