Ostravská 77, Příbor
704 974 512
info@skolagaudi.cz

Mgr. Jana Závacká, Ph. D.

Svobodná demokratická škola Gaudi

Věřím dětem. Jsem přesvědčená, že pokud jim poskytneme svobodné, bezpečné a otevřené prostředí, budou v něm svobodně růst, objevovat svůj potenciál a dále ho rozvíjet. Je radostí vidět svobodné a veselé děti svobodně růst.

Proč Gaudi a jaká je zde moje role?

Mé zapojení do Gaudi je volným a přirozeným pokračováním mé životní cesty, po které již delší dobu jdu. Postupem času jsem si uvědomila, že už chci vlastně dělat jen práci, která mi dává smysl a přímo vidím, že někomu prospívá nebo podporuje dobrou věc. A to mě dovedlo do Gaudi.

Učení v klasickém školním systému pro mě mělo a stále má několik otazníků a vykřičníků, týkajících se nejen hodnocení, smyslu memorizování velkého objemu informací, ale i přítomného strachu, ponižování a šikany. Měla jsem mnoho dobrých učitelů a vím, že se mě snažili učit to nejlepší, v co věřili, způsobem, ve který věřili. A připadne mi přirozené to zase posunout o kousek dál. Vnímám potřebu náš školní systém dále transformovat. Posunout ho blíže k dětem, jejich potřebám, snům.

Věřím dětem. Jsem přesvědčená, že pokud jim poskytneme svobodné, bezpečné a otevřené prostředí, budou v něm svobodně růst, objevovat svůj potenciál a dále ho rozvíjet. Budou schopny plně projevovat svou kreativitu. Nebudou se za své chyby cítit vinny, ale budou z nich růst. Škola Gaudi svou filosofií toto prostředí vytváří, a proto mi připadne smysluplné zde být. Jsem vděčná za to, že školy tohoto typu vznikají a za to, že se na tom můžu podílet. Je radostí vidět svobodné a veselé děti svobodně růst.

V Gaudi budu působit hlavně jako učitel matematiky a jógy, případně fyziky a programování. Ve výuce se zaměřím především na rozvoj logického uvažování a kritického myšlení, propojování nabytých znalostí s jejich reálným použitím. Zároveň chci být pro děti tím, za kým mohou kdykoliv přijít, pokud si s něčím nebudou vědět rady. Chtěla bych, aby děti věděly, že jsou vítány s otázkami a přijímány bez odsuzování.

Vzdělání a studium

Vystudovala jsem gymnázium v Hlučíně a poté Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program Matematika. Na této škole jsem rovněž absolvovala pedagogické minimum pro učitelství matematiky pro střední školy. Rok jsem studovala na ekonomickém institutu CERGE-EI v Praze. Na Ekonomické fakultě VŠB-TU Ostrava jsem vystudovala doktorské studium Ekonomických teorií. V rámci studií jsem absolvovala několik studijních stáží v zahraničí (Hamburg, Benátky, Amsterdam).

Poslední roky jsem strávila studiem tradiční hatha jógy v Thajsku, kde jsem rok a půl žila. V současné době jsem rovněž certifikovaným učitelem jógy a věnuji se studiu jógy a spirituality. Průběžně se zapojuji do různých online kurzů a účastním se různých rozvojových seminářů.

Profesní zkušenosti

Jelikož mě matematika bavila a vždy mi docela šla, doučuji matematiku v různých formách v podstatě už odmala. Nejprve jsem ve škole doučovala spolužáky, později v rámci soukromých lekcí toho, kdo zrovna potřeboval, na vysoké škole jsem během pedagogické praxe učila na středních školách.

Po studiu na MFF UK a CERGE-EI jsem chvíli pracovala jako analytik v bance, poté tři roky na Ministerstvu Financí ČR v útvaru ekonomického modelování. Když jsem se přestěhovala zpět na Ostravsko, začala jsem učit na Ekonomické fakultě VŠB-TU Ostrava, kde jsem později vystudovala doktorské studium a dále pracovala jako akademik. Poslední rok jsem žila ve Francii a učila na soukromé škole, která pokrývala druhý stupeň základní školy a střední školu. Tato škola již byla určitou svobodnější alternativou ke klasickému školství.

Zároveň se poslední dva roky věnuji výuce hatha jógy. Kromě těchto prací jsem si vyzkoušela řadu brigád a dobrovolnictví (malování školy v Himalájích, pomoc s organizací festivalu v Itálii, pomoc v centru pro děti v Maroku). Každá z těchto prací mě něco naučila a zpětně mi připadne tato pestrost jako výborná zušenost.

Zájmy a další zkušenosti

Co mě baví? Baví mě život. Baví mě vystoupit z komfortní zóny a objevovat svět. Cestovat a poznávat lidi na opačné straně světa, usmát se na ně a zeptat se, jak se mají. Naučit se pozdravit a poděkovat v jejich jazyce a pozorovat, jak jejich všední život a to, čemu věří, je třeba úplně jiné, než to máme my. Žila jsem v několika zemích (Německo, Španělsko, Itálie, Francie, Thajsko) a v rámci cestování se podívala do Maroka, Peru, Indie, Kambodži, Indonésie. Jela jsem na velbloudu do Sahary a v Indii seděla mezi mnichy a poslouchala přednášku Dalajlámy v jeho chrámu. Cestování (bez cestovky) mi připadne osvobozující, inspirující a fascinující.

Mám velmi ráda přírodu, takže ráda chodím po horách, sedím u ohně nebo pozoruji hvězdy. Velmi ráda čtu. V poslední době se hodně věnuji spiritualitě, takže medituji, praktikuji jógu a čtu hodně jogínských knížek. A ráda učím děti. Je mi s nimi dobře, je s nimi veselo a jsem ráda, když je můžu naučit něčemu novému. Ráda tancuji, poslouchám živou hudbu a dívám se na zajímavé filmy. Poslední dobou se taky zajímám o udržitelný způsob života a permakulturu.