Dukelská 1346, Příbor
724 615 019
info@skolagaudi.cz

Mgr. Kateřina Klímková

Svobodná demokratická škola Gaudi

email: katerina.klimkova@skolagaudi.cz

Proč právě Gaudi a jaká je zde moje role

Když jsem v dubnu 2019 objevila inzerát školy Gaudi a začetla se do její filozofie, úplně se mi zastavilo srdce. Hned mě napadlo, jak je možné, že o této škole ještě nevím !? Na chvíli mě to zcela paralyzovalo a nebyla jsem schopna na nic jiného myslet. Pak mi došlo, že to je přesně to, co celý život hledám. Vše mi nyní do sebe zapadá. Můj systém hodnot, moje zkušenosti, moje děti a filozofie svobodné školy mi tvoří celek, který mi dává smysl. Dělám vše vědomě a s láskou, díky tomu si pak mohu vážit sebe a ostatních lidí. Pokud se dítě učí samo, ze svého vlastního zájmu, naučí se toho daleko víc a za kratší dobu. A to mě fascinuje a moc si přeji být u toho….Proto Gaudi. 
Ve škole budu mít úžasnou roli. Mým úkolem bude být prostě s dětmi, naslouchat jim a prožívat s nimi vše dobré i zlé. A u toho se budeme navzájem učit a poznávat okolní svět 🙂

Vzdělání a studium

Jsem pedagog v podstatě již od “narození”. Moje maminka pracovala v DDM a já vyrostla na táborech a víkendovkách. Poté se u mě “projevil” výtvarný talent. Studovala jsem tedy Střední soukromou průmyslovou školu oděvní, obor Módní navrhář (F-M) a Vyšší odbornou školu oděvního návrhářství v Praze. Věděla jsem, že chci pracovat s dětmi a proto mě další cesta zavedla na pedagogickou fakultu UK. Studium výtvarné výchovy a pedagogiky mě velmi bavilo. Bohužel mé nadšení trvalo jen do prvních povinných praxí na ZŠ a gymnáziu. Pochopila jsem, že být řádovým učitelem, který je okolnostmi nucen něco děti pod tlakem naučit, jde proti mému osobnímu přesvědčení.

Ve 4. ročníku VŠ jsem jela na půl roční stáž do Finska, Rovaniemi. Tam měli zcela jiný systém vzdělávání, který mě úplně pohltil. Byla jsem nadšená. Finsko mi dalo mnoho a možná díky té atmosféře i odvaze jsem domů do Čech dojela s kamarádkou na kole. 

Profesní zkušenosti

V posledním ročníku VŠ jsem začala hledat práci, která by mi dávala smysl. Díky náhodě jsem získala místo jako pedagog volného času v DDM Karlínské Spektrum. Měla jsem na starost výtvarné a hudební oddělení. Vedla jsem výtvarné kurzy pro děti a zaměřila jsem se hlavně na ty malé od 3 do 10 let, se kterými mě práce velmi bavila. Vyhovovala mi absolutní svoboda v programu, mohla jsem lekce vymýšlet podle sebe a děti byly nadšené naším společným tvořením. Také jsem do hodin zapojila canisterapii (mám tři psí terapeuty). Nyní se psy navštěvuji dům s peč. službou Hortenzie a dělám přednášky “Dítě a pes” o výchově a prevenci k zodpovědnému vztahu ke psům.

V rámci DDM jsem jezdila jako hlavní vedoucí na tábory a různé akce. Praxi ze ZŠ nemám v podstatě žádnou a beru to jako plus, protože půjdu do Gaudi s “čistou hlavou”.

Zájmy a další zkušenosti

V roce 2015 se nám narodila dcera Amélie. Byla od začátku velmi uplakaná a moc mě toho naučila. Začala jsem se zajímat o Kontaktní rodičovství, četla knihy. V Praze jsem žila skoro 20 let a najednou mi začala vadit. Odstěhovali jsme se za mou rodinou do Frenštátu. V roce 2016 se nám narodila Jasmína a my jsme si koupili velký dům v Životicích u NJ. Potřebovali jsme přírodu a klid. Začala jsem se více zajímat o zdravou stravu, o non toxic domácnost, permakulturu… Nyní to vše propojuji navzájem a jsem šťastná z věcí, které někomu mohou připadat úsměvné.

Naše děti se snažíme vychovávat s respektem k jejich osobnosti. Na prvním místě je u nás důvěra. Dcerky ví, že je milujeme bez podmínek. A když vidím, jak to funguje a moje dcery jsou empatické, tvořivé a šťastné, tak mě to naplňuje obrovskou touhou předat tyto poznatky dál. Máme zkušenost se státní školkou u nás v obci a bylo to pro mne opravdu tvrdé setkání s realitou. Nechci, aby mé dítě bylo “zlomeno” a násilně zařazeno do proudu. A nechci se na tom podílet ani jako pedagog…

Ve volném čase se věnuji hlavně svému koníčku, který mě i částečně živí, malováním na hedvábí. Od dětství miluji psy a zvířata. Nyní mám tři Stafordšírské bulteriéry, se kterými se již deset let věnuji hlavně canisterapii. Také i přes svůj handicap (vrozená vada dolních končetin) ráda lyžuji a jsem instruktorem snowboardingu. Poslední dobou mě baví pěstování všeho možného, kdy se snažím využívat různých semínkoven a o vše pečovat v souladu s přírodou. Když mám chvilku jen pro sebe, tak se ráda věnuji cvičení Jógy, nebo jízdě na koloběžce, kde jsou mým tažným motorem psi 🙂

Ale mou největší vášní jsou naše dvě dcerky, které jsou úžasné a mají velký smysl pro humor. Jsou vychovávané s láskou a díky důvěře, která mezi námi panuje máme krásný vztah. Nechci to narušit tím, že je v šesti letech vytrhnu z bezstarostného dětství a posadím do školní lavice… Proto děkuji za to, že stále vznikají nové školy jako je i ta naše Gaudi…