Ostravská 77, Příbor
704 974 512
info@skolagaudi.cz

Vlčí hlídky aneb projektová výuka v Gaudi

Svobodná demokratická škola Gaudi

Vlčí hlídky aneb projektová výuka v Gaudi

Minulé jaro jsme s dětmi při čtení časopisu Divočina narazili na článek o vlčích hlídkách. Tento projekt Hnutí Duha pracuje s vyškolenými dobrovolníky a jejich cílem je pomocí terénního monitoringu v CHKO Beskydy zjišťovat a dokumentovat pohyb velkých šelem.


Děti se pro projekt nadchly, a proto jsme vyhledali nezbytné informace a kontakty a domluvili si s Michalem Bojdou z Hnutí Duha přednášku na téma Velké šelmy v ČR. O přednášku byl v Gaudi velký zájem, a proto jsme se rozhodli do projektu zapojit. Naše dvě průvodkyně Káča a Jana absolvovaly úvodní seminář tzv. Vlčích hlídek. Nyní jsou proškoleny a mohou brát na „hlídky“ i Gaudi děti, které téma ochrany a monitorování velkých šelem velmi zajímá.


Na začátku letošního školního roku se propojil tým vlčích hlídek s týmem 3D tisku, odkaz na projekt 3D tisku najdete zde: https://www.skolagaudi.cz/jak-se-v-gaudi-ucime-3d-tisku/. Společně pak vytvořili 3D vzdělávací pomůcky stop velkých šelem, které dále můžeme používat třeba v lekcích s tématy velkých šelem a ochrany přírody či výtvarné výchovy. A čeká nás pokračování v podobě výroby 3D stop na základě sádrových odlitků, které jsme získali přímo od Michala Bojdy. Tyto reálné stopy v měřítku 1:1 se chystáme vzít na jaře do přírody a použít je při vlastním monitoringu s dětmi.