Ostravská 77, Příbor
704 974 512
info@skolagaudi.cz

Spolupráce s domovem seniorů

Svobodná demokratická škola Gaudi

Spolupráce s domovem seniorů

Autor: Jamie Fejtek

S pár dobrovolnými účastníky jsme se v rámci projektu Světová škola vydali popřát veselé Vánoce seniorům do domova důchodců. Téměř všechny děti se podílely na výrobě drobných dárečků, jejichž obsahem byla drátková ozdoba a Gaudi PF, kde se každý žák i průvodce nakreslil. Zabaleno to bylo v papírových pytlících a potisknuto razítky. Řekli jsme si, že by bylo zajímavé se starších lidí na něco zeptat.

Vymysleli jsme otázku: „Co byla Vaše nejoblíbenější tradice?“ a obešli 7 seniorů, kteří se s námi podělili o jejich zážitky.

„Zabíjení kapra. Vždycky se stala nějaká vtipná příhoda. Třeba nám utekl… Anebo když byl sníh, sáňkovali jsme.“

„Když jsme čekali, co dostaneme za dárky, až přijde Ježíšek. Ten stromeček se ozdobil. Na stole jsme měli čočkovou polívku a bramborový salát a rybu. A chodili jsme na půlnoční.“

„Jsme povečeřeli, šli jsme na půlnoční. Sedli jsme si k rozsvícenému stromku.“

„No to jsme sáňkovali, do kostela se chodilo.“

„Já pocházím z dědiny. Tam, kde bylo to velké větřisko. Tož na té vesnici se nic moc nedělo. Byla tam vždy nějaká práce. Na Štědrý den jsme měli mléčnou polévku s rýží. A potom jsme neměli maso, na Štědrý den se maso nejedlo. Měli jsme těstoviny s mákem a říkali jsme jim pupáky. Drželi jsme půst, to byl masový půst až do půlnoci. Ty těstoviny s mákem a máslem – na ty jsem chodila i v noci. Na to jsem si sedla v kuchyni a jedla jsem pupáky.“

„To jsme měli bramborový salát s obalenou rybou. To jsme povečeřeli a šli ke stromečku a byly tam různé darky. My jsme obyčejně rozkrajovali jabko a někdy jsme na umyvadle dělali závody ze skořápek – ty lodičky.“

„Měli jsme stromeček obyčejný. Cukrovím, co maminka upekla, jsme zdobili stromeček. Snědl se kapr, salát. Jak jsem byla trošku větší, chodili jsme do kostela…“

Mluvili jsme s pánem, který nás prováděl o tom, jak to tam funguje, jaký mají každý den program, co dělají.

„Každý den tu mají nějaký program. Snažíme se každý den uspořádat nějaké skupinové aktivity. Tkáme, pečeme, máme tu rotopedy, šlapadla,…“

Tato návštěva byla minimálně pro mě obohacující a zajímavá. A udělali jsme radost starším lidem, i přes jejich problémy a starosti. K mnohým se ani na Vánoce nedostavila rodina, tak snad jim alespoň tato návštěva zvedla radost.

– Jamie Fejtek