Ostravská 77, Příbor
704 974 512
info@skolagaudi.cz

Jak se u dětí v Gaudi probudil obchodní duch

Svobodná demokratická škola Gaudi

Jak se u dětí v Gaudi probudil obchodní duch

V naší škole se jednoho dne velmi spontánně objevily stolečky a prodavači z řad dětí, kteří zde prodávali vše od hraček až po jídlo. Dětem se obchodování velmi zalíbilo a v některých se probudil i pravý obchodní duch. Už neprodávali jen nevyužité hračky z domova, ale začali fikaně nakupovat i věci naproti v obchodě, které následně prodávaly ve škole s menší přirážkou.

Děti nadšeně a hojně nakupovaly a rodiče i my jsme začali pomalu přemýšlet, jak tomuto konání určit hranice. S dětmi jsme vymysleli školní měnu, která měla nahradit skutečné peníze a také jsme si určili pravidla co se smí prodávat.

Ve chvíli, kdy z obchodu vymizely skutečné peníze, opadl i zájem dětí. Zkoušeli jsme tedy vymyslet něco jiného, co by nám dávalo smysl a zároveň to uspokojilo potřebu dětí, vydělat skutečný obnos peněz. Děti samy přišly s tím, že bychom mohli začít něco vyrábět a následně to prodat na vánočním jarmarku.

Našli jsme si nejbližší akci pod názvem “Made in Příbor”, kam jsme se přihlásili. Bylo nám doporučeno, že by bylo fajn, prodávat i limonádu, nebo něco k zakousnutí. S dětmi jsme začali vyrábět šperky z věcí, které jsme našli, doma, ve škole či venku. Nazvali jsme je Recy-šperky.

Také Vašek s kluky se k nám přidali a začali vyrábět pohyblivé, svítící broučky na baterku. Během týdne jsme měli cca 200 kusů šperků, tři funkční broučky, čtyři adventní věnce a také jsme nakoupili mnoho druhů domácích limonád. Museli jsme také počítat s náklady na výrobu všech těch věcí. Vše jsme si zapisovali a řešili, jak to udělat co nejlevněji a zároveň kvalitně.

V neděli 1.12.2019 jsme se sešli v Kulturním domě Příbor. Na akci jsme byli skvěle připravení. Měli jsme všichni stejná trička s logem naší školy, také placky, vizitky a nálepky. Vše jsme lidem rozdávali společně s úsměvem na tváři.

Manželé Studníkovi nám přivezli i krásný moučník, který jsme prodali celý. Také Markéta, která k nám chodí v pondělí na praxi nám upekla voňavé perníčky, které měly velký úspěch. Děti nadšeně počítaly, prodávaly a vše si zapisovaly. Já jsem tam byla spíš jako nadšený pozorovatel.

Nakonec jsme vydělali 3300,-. Po odečtení všech nákladů byl čistý zisk cca 1900,- Dále jsme s dětmi řešili, do čeho utržené peníze investujeme. Návrhů bylo mnoho a jak to dopadlo, se dozvíte zase v dalším článku 🙂

Káča (průvodkyně ve škole)